Pravidla použití barev v místnosti a tipy na jejich úspěšné porušení...

Barvy, jako jeden z nejdůležitějších stavebních kamenů architektury budov a interiérového designu, mají na člověka velký vliv. Pro výběr vašich dokonalých barevných odstínů je obvykle třeba ctít zásady teorie barev i naslouchat vašemu osobnímu vnímání jednotlivých odstínů.

Jak zvolit dokonalé barvy a jaká pravidla teorie barev můžeme kreativním výběrem některého z 10.000 odstínů malířské barvy JUPOL Gold obejít?

Při navrhování interiéru jde obvykle o kombinaci podlahových krytin, nábytku, bytového textilu a doplňků. Všechny tyto prvky se pyšní každý svým barevným odstínem. Ve srovnání např. s nábytkem, který je na trhu k dispozici v omezeném množství barevných variant, nabízejí stěny daleko největší svobodu při výběru dokonalého barevného odstínu. Vnitřní malířská barva JUPOL Gold je k dispozici ve více než 10.000 barevných odstínech a určitě si vyberete ten nejvhodnější i do vašeho interiéru! Odstíny pokrývají kompletní barevné spektrum, liší se podle chromatičnosti a tónování je možné podle barevného vzorníku JUB Favourite feelings, vzorníků RAL a NCS nebo také přípravkem DIPI Koncentrat.

Pestrost a množství barvy

Výraz pestrost, respektive chromatičnost barvy se vztahuje k její sytosti. Za pestré barvy se považují velmi výrazné tóny, zatímco achromatické, málo pestré jsou neutrální barvy bílá, šedá a černá. Efekt, který jednotlivý barevný tón vytvoří, ovlivňují i plochy, na které se barva aplikuje. Obecné pravidlo při navrhování interiéru diktuje pro větší plochy volbu světlejších nebo neutrálních barevných tónů, odvážnější tmavší nebo pestřejší barevné odstíny by se měly objevovat ve formě menších akcentů. Toto pravidlo vychází ze skutečnosti, že neutrální barvy jsou pro oko méně zatěžující; současně světlejší barvy místnosti vizuálně zvětšují.

Zažité zásady můžeme drze porušit promyšleným použitím světla. Světlo je totiž tím faktorem, který napomáhá percepci tří rozměrů prostoru a vnímání barev. V místnosti s dobrým denním nebo umělým osvětlením si tak můžeme dovolit i volbu živějších nebo tmavších barevných tónů. V praxi je možné si toho všimnout na příkladu pestrých fasád Střední Ameriky a Středomoří, kde syté barevné odstíny díky silnému slunečnímu svitu nepůsobí vůbec rušivě. Také v menší místnosti s dobrým denním osvětlením si můžeme sebevědomě dopřát kombinaci tmavších nebo živých barevných odstínů, protože místnost nebude díky dostatku světla působit stísněně.

Barevné kontrasty

Použití vhodných barevných kontrastů je velmi důležité, protože určité barvy nikdy nevnímáme izolovaně, ale vyskytují se vždy v kombinaci s okolními barevnými tóny. Vytvoření správných barevných kontrastů při navrhování interiérů vyžaduje hodně znalostí a smělosti! Za nejzákladnější je považován tonální kontrast vzniklý kombinováním světlých a tmavých barevných odstínů, které mohou být i stejného barevného tónu. Tonální kontrast je ve světě navrhování interiérů velmi oblíbený, protože barevné schéma tohoto druhu je snadné na pochopení a prakticky zaručuje sladěný vzhled interiéru.

Jako o analogickém barevném kontrastu hovoříme při kombinaci tří sousedních barev na barevném kruhu. Kombinace tónů ze stejné barevné rodiny působí vždy harmonicky, může ale nudit. Čím jsou odstíny kontrastnější, tím je výstup živější – barvy pulzují, jsou plné energie a lákají pozornost. Komplementárním barevným kontrastem, tedy kombinacemi protilehlých barev na chromatickém kruhu, je dosaženo největšího kontrastu. Ten ale může vyvolat neklid či agresivitu. Také je dobré si uvědomit, že lidské oko vidí teplé barvy blíže než barvy chladné. Při používání kontrastně rozdílných odstínů je vhodné zvolit jednu dominantní barvu.

Textura materiálu a barevné stereotypy

Výraz metamerie označuje jev, kdy má stejná barva na odlišné textuře a za různých světelných podmínek zcela odlišný efekt. Struktury povrchu vnímání barvy výrazně ovlivňují. Určitá barva na hladké a lesklé ploše působí světleji a chladněji než na hrubém povrchu. Na hrubých površích se objevují stíny, které vytvářejí tmavší a méně pestrý vzhled barvy. Protože jsou barvy důsledkem světla, může mít barevná teplota a intenzita světla na barvy velký efekt. Silné světlo barvy neutralizuje a snižuje jejich pestrost, barevná teplota světla působení barev ohřeje nebo ochladí. Při volbě barev proto musíme přihlédnout jak k materiálu, na který bude barva nanesena, tak k osvětlení místnosti.

Protože naše vnímání barev ovlivňují i naše zážitky, vzpomínky a všeobecné společenské mínění, získaly některé barvy specifickou pověst. Tmavší a chladnější barvy například stereotypně přisuzujeme mužskému pohlaví a světlejší teplé tóny zase ženskému; v poslední době se však tato dělicí čára rozvolňuje. Moderní interiéry mistrně dokazují, že pro každého je vhodná jakákoliv barva – samozřejmě v odpovídajícím odstínu a kombinaci! Něžně růžový pudrový barevný odstín si můžeme dovolit i v mužnější místnosti, pokud ho vyvážíme např. tmavšími šedými tóny a syrovou strukturou dekorativní techniky DECOR Beton look aplikované na povrchy stěn.

Více zajímavých témat architektky Niny Štajner můžete najít na jejím blogu Kitchy World.

 

Zdroje inspirativních fotografií:

1. https://www.decor8blog.com/blog/2018/12/7/pqqxxs0fjzo6f07x3sxxgbc1uyngeq?format=amp

2. https://www.festenarchitecture.com/place-saint-george-1.html

3. http://thatscandinavianfeeling.com/inspiration/the-scandinavian-interior-colour-trends-of-2019-from-jotun-lady

4. https://trendland.com/jake-curtis-brilliant-interior-photography-1/

5. https://www.myhomestyle.site/home-decor/artyshow-shut-up-and-love-me-photo/

6. https://www.behance.net/barinovandrey

DECOR Beton look
DECOR Beton look
Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz