Projevy biotického napadení, jeho negativní působení, rizikové faktory
Pozorujete na stěnách nebo na stropě vašeho bytu plíseň? Vše obvykle začíná nevinně: nejprve se na stěně objeví malá a nevýrazná šedočerná skvrnka. Ta se pomalu zvětšuje až do té doby, než se z ní stane velká, dobře viditelná tmavá mapa způsobená biotickým napadením. Jeho původci jsou součástí přírody již po miliony let a imunní proti jejich působení nejsou ani povrchy stavebních konstrukcí.
Plísně jsou rozmanité druhy mikroskopických vláknitých hub, které získávají živiny absorpcí z organické hmoty v okolním prostředí a nepotřebují ke svému růstu světlo. Objevují se prakticky všude tam, kde je k dispozici organická hmota (stačí jen ve stopovém množství) a dostatek vlhkosti. Vytvářejí sítě vzájemně propojených vláken, tzv. podhoubí. Plísně se šíří rozrůstáním podhoubí a uvolňováním výtrusů (spór), které se prouděním vzduchu mohou přenášet na velké vzdálenosti. Spóry dokáží přežít i velice nepříznivé podmínky, na vhodném místě pak vyklíčí a vytvoří podhoubí.
Zřetelné porosty plísní v interiéru jsou vždy doprovázeny vysokou koncentrací spór v ovzduší. Takové prostředí může u lidí způsobovat alergie a mykotická onemocnění, plísněmi produkované těkavé toxické látky pak mohou vést k podráždění očí a pokožky, bolestem hlavy, poškození sliznic dýchacích cest apod. Z tohoto důvodu je viditelný výskyt plísní na povrchu stěn a stropů v domácnostech a pobytových místnostech nepřípustný. Pro vnitřní prostředí budov v sektoru školství, zdravotnictví a sociálních služeb, objektů veřejných ubytovacích zařízení, obchodu a shromažďování většího počtu osob je hygienicky přípustný limit výskytu mikroorganismů stanoven vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 6/2003 Sb., a činí 500 KTJ/m3 (kolonii tvořících jednotek na m3 vzduchu). Pro rodinné domy a byty u nás aktuálně žádné limity stanoveny nejsou, ale za hraniční je možno považovat střední kategorii znečištění (1000 KTJ/m3 pro plísně, 2500 KTJ/m3 pro bakterie) podle dokumentu EUR 14988 vydaného EU.
- kondenzace vodní páry - vzlínání zemní vlhkosti |
- zatékání srážkové vody - havarijní únik vody |
---|
Místa v interiéru nejčastěji postižená plísněmi:
- koupelny, prádelny, kuchyně, spíže, sklepy
- svislé kouty obvodových stěn
- oblasti překladů stavebních otvorů
- obvodové stěny za nábytkem
- obvodové stěny u podlahy nad terénem / suterénem
- obvodové stěny u stropu pod střechou
- obvodové stěny a stropy pod balkonem / terasou
- špalety oken a venkovních dveří
- okolí střešních oken a komínů