Proč a kdy je potřebná údržba fasády
Působením atmosférických vlivů se časem snižuje vodoodpudivost fasádního povrchu, dochází k jeho zvětrávání, znečištění, vyblednutí odstínů a za určitých okolností může podlehnout napadení řasami a plísněmi. Interval údržby závisí na stavu fasády, který je ovlivněn kvalitou použitých fasádních materiálů a podmínkami, jimž je fasáda vystavena. Obecně doporučujeme fasádní povrchy pravidelně omývat a nejpozději po 10 až 15 letech je třeba provést renovační nátěr fasádní barvou.
U nás bohužel tato praxe zatím zdaleka není běžná, přestože doby, kdy jsme se mohli spolehnout na 50 let životnosti brizolitové omítky, jsou už dávno pryč. Tato cementová omítka se nanášela ve vrstvě o tloušťce 1,5–2 cm a její spotřeba byla přes 20 kg/m2. V současnosti používané tenkovrstvé dekorativní omítky s malým zrnem, tloušťkou vrstvy 1,5–2 mm a spotřebou 2,5–3 kg/m2 logicky nemohou mít bez patřičné údržby stejnou životnost jako brizolit. Pokud tedy chcete zajistit vaší omítce dlouhou životnost, zapomeňte na bezúdržbovou fasádu a držte se následujících ověřených rad.
Pravidelné omývání fasádních povrchů udrží nejen jejich estetický vzhled, ale jedná se především o důležitý prvek prevence proti vzniku a rozvoji řas a plísní na fasádě, protože odstraněním nečistot, včetně těch organického původu, omezíme mikroorganismům zdroj živin.
Pokud je podklad soudržný a není napaden koloniemi řas a plísní, stačí v doporučeném intervalu údržby nanést základní nátěr REVITAL Primer, který mimo jiné překlene případné mikropraskliny, a následně ve dvou vrstvách aplikovat některou z mikroarmovaných fasádních barev JUB.
V případě výskytu řas a plísní na fasádě je třeba zvolit systémové řešení a postupovat důsledně podle návodu na následujících stranách.
Upozornění: pokud neodstraníme včas řasy a plísně z povrchu fasády, hrozí nebezpečí, že naruší fasádní povrch a umožní vnikání srážkové vody, což způsobí zrychlenou degradaci fasády. Její oprava je pak výrazně obtížnější a nákladnější než standardní údržba. |
---|