Jak vybrat ten správný odstín bílé pro váš domov?
Různé odstíny bílé jsou již delší dobu populární v zahraničí – před řadou let ustoupila klasická bílá barva stěn odstínům jako slonová kost, ledová či krémová bílá a barvám vaječných skořápek, ricotty a mascarpone, které přinášejí jemné teplo a věčnou eleganci. Nyní jsou však k dostání také u nás, jelikož je pro vás namíchají ve všech míchacích centrech JUMIX.
Lomené odstíny bílé jsme v barevném vzorníku JUB rozdělili na studenější (Ice cube, Kefir, Frost, Salt), teplejší (Cotton, Alabaster, Jasmine, Eggwhite), růžové (Ricotta, Marshmallow, Baby powder in Basmati) a neutrální (Lace, Pearl, Tofu a Dust). Jsou to něžné odstíny bílé, které mají oproti své nepigmentované sestře mnoho výhod.
Jak vybrat ten správný odstín?
Vzhledem k tomu, že odstíny bílé jsou neutrální a zároveň se přizpůsobí místnosti jako skuteční chameleoni, není při výběru potřeba mnoho pravidel. Hodí se do každé místnosti, doplňují všechny styly bydlení a dají se kombinovat se všemi barvami, které již v místnosti jsou. Dovolíme si pár rad k výběru podtónu. Vybírat musíte s ohledem na řadu faktorů – jako např. orientace místnosti, stávající architektonické prvky, ale především podle efektu, kterého chcete dosáhnout.
Orientace místnosti - vyvažte barvu slunečního světla
Prostory s jižní a západní orientací, kde dominuje silné a teplé světlo, budou působit elegantněji oblečené do bílé barvy se studeným podtónem (Ice cube, Kefir, Frost, Salt), neboť vyváží teplé tóny slunečního světla. Naopak místnosti se špatným přirozeným osvětlením je lepší vymalovat bílou barvou s teplým podtónem (Cotton, Alabaster, Jasmine, Eggwhite).
Neutrální bílé odstíny (Lace, Pearl, Tofu a Dust) krásně splynou s každým prostředím, zatímco bílé odstíny z růžového spektra (Ricotta, Marshmallow, Baby powder a Basmati) přinesou teplo tam, kde ho potřebujete - do obývacího pokoje, jídelny, ložnice nebo dětského pokoje.
Doplňte nebo zvýrazněte architektonické prvky
Při výběru odstínu myslete také na barvu podlahy a stropu, nábytku a dekorace stěn (štukatury, tapety, ozdobné lišty). Chcete-li uvedené architektonické prvky zdůraznit, zvolte kontrastní tón, pokud je chcete co nejvíce skrýt, aby splynuly s okolím, vymalujte stěny vedle nich stejným či podobným odstínem.
Jakou atmosféru chcete vytvořit?
Nejdůležitější otázkou pro výběr odstínu je samozřejmě to, jakou atmosféru chcete vytvořit. Na níže uvedeném příkladu jsme připravili čtyři různá prostředí s kombinací dvou sad nábytku a dvou odstínů lomené bílé (Frost a Ricotta).
Ve dvou případech je na stěnách použita vůči nábytku doplňková barva (z opačné strany barevného kruhu) a ve dvou případech jsou odstíny stěny a nábytku podobné. Můžete udělat totéž: starší nábytek bude vypadat svěžeji, pokud jej vyvážíte doplňkovou barvou; moderní interiéry, které spoléhají na sofistikovanou monochromatickou paletu, zazáří ještě více, pokud stěny vymalujete příbuzným tónem.
Závěrečná rada
Volbou lomené bílé pro nátěr stěn vnesete do místnosti větší jemnost, zdůrazníte architektonické prvky nebo vyvážíte styl zařízení. Při výběru podtónu byste se měli řídit především svým vkusem a pokud jste na pochybách, požádejte o radu odborníka v míchacím centru JUMIX.
Přečtěte si také
"Klasickou bílou používáme pouze jako základní nátěr"Rozhovor s interiérovou designérkou a stylistkou Alenou Dirnbek, která provozuje vlastní designové studio v Austrálii.
|