Plíseň na stěnách ve vnitřních prostorech
V bytě se mi na některých obvodových (i vnitřních) stěnách již delší dobu objevuje plíseň. Nejvíce postižena jsou místa, kde je postaven nábytek. Domnívám se, že příčinou plísní je vlhkost, kterou budeme později odstraňovat sanací – v tuto chvíli to však není možné. Zajímá mě, co mi můžete doporučit? Problém je rovněž s nábytkem, u kterého bude třeba odstranit plíseň a vlhkost dřeva.
ODPOVĚĎ:
Vlhkost a s tím spojená plíseň jsou jedny z nejhorších nepřátel obytných budov. Odstranit je třeba příčiny vlhkosti, které mohou být různé: špatná vodorovná nebo svislá hydroizolace, špatná tepelná izolace (vznik tepelných mostů), slabé větrání a vytápění vnitřních prostorů.
První opatření, které musíte udělat, je desinfekce plísní napadených stěn a zasaženého nábytku. Toto obyčejně provádíme na jaře, kdy jsou dny vhodné pro větrání. Použijeme ALGICIDE Plus, který rozředíme vodou v poměru 1 : 5 nebo 1 : 4 (spotřeba cca 0,5 L/12 – 15 m2 při jednom nátěru). Prostředek necháme působit 8 – 12 hodin a postup opakujeme.
Po 8 nebo více hodinách naneseme na takto připravený podklad protiplísňovou barvu JUPOL Citro, na kvalitní podklady také omyvatelný JUPOL Amikol (spotřeba cca 0,2 L/ m2 pro dvojnásobný nátěr), které bude odolávat vzniku plísní min. 1 rok a déle, v závislosti na cirkulaci vzduchu v okolí natřených povrchů.
Desinfikované povrchy můžete vymalovat také barvami JUPOL Classic nebo JUPOL Gold s přídavkem přípravku k preventivní ochraně zdiva proti plísni JUBOCID.
Pokud budete tímto způsobem ošetřovat místa schovaná za nábytkem, je třeba odsunout nábytek nejméně 10 cm od stěny, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu. Proudění vzduchu můžete také podpořit správně umístěnými elektrickými ventilátory, které každý den zapnete alespoň na pár hodin.
Rozhodně se ale budete muset v budoucnosti postarat o dodatečnou tepelnou izolaci stěn a zvýšit větrání i vytápění vnitřních prostorů.