- Výrobky & Dokumenty
- Služby
- Barevný vzorník
- JUB TV
- O společnosti
- Kontakty
Sanace vnitřních stěn po povodních
Jak mám sanovat navlhlé a poškozené vnitřní stěnové povrchy po povodních?
ODPOVĚĎ:
Způsob sanace vnitřních stěnových povrchů, které byly poškozené během povodní, závisí na druhu podkladu a intenzitě poškození.
A. POSTUP PŘI SANACI VNITŘNÍHO ZDIVA SILNĚ ZASAŽENÉHO POVODNÍ:
- Zcela odstranit záplavovou vodou zasažené a poškozené omítky – osekáním na zdivo a proškrábáním spár (do hloubky 1 až 2 cm); vzniklou suť odvézt co nejdále od domu.
- Prověřit pevnost malty a v případě potřeby přistoupit k jejímu zesílení injektáží (provádějí specializované firmy).
- Nechat zdivo co nejdéle schnout; vysoušeče použít jen v počáteční fázi, poté nechat zdivo schnout přirozenou cestou za stálého větrání (průvanem i nuceně ventilátory), za chladnějšího počasí přitápět.
- Nanést omítku JUBOSAN W120: na navlhčený podklad zednickou lžící obvykle v jedné vrstvě tloušťky 1 – 3 cm; tloušťku vrstvy vymezit dřevěnými nebo ocelovými omítníky; omítku nanesenou mezi omítníky strhnout dřevěnou latí; poté omítníky odstranit a vzniklé žlábky zaplnit omítkou; po zavadnutí omítku stočit pěnovým nebo filcovým hladítkem do konečného vzhledu; přibližná spotřeba (na vrstvu tloušťky 1 cm): ~14 kg/m2.
- Nechat omítku 14 až 21 dní schnout.
- Povrch vyrovnáme JUB ŠTUKOVOU OMÍTKOU 1,0 nebo NIVELINEM D a nechat schnout nejméně 1 den na každý mm jejich tloušťky.
- Nanést vhodný základní nátěr: JUPOL PRIMER pod vrchní malířskou barvu JUPOL CITRO, resp. SILICATEPRIMER pod vrchní malířskou barvu JUPOL SILIKAT.
- Nanést paropropustnou vrchní malířskou barvu: JUPOL BIO VÁPENNOU MALÍŘSKOU BARVU (bez základního nátěru, přirozené desinfekční účinky, otěruvzdorná, pouze bílá), JUPOL CITRO (preventivní protiplísňové účinky, otěruvzdorná, v pastelových odstínech nebo bílá) nebo JUPOL BIO SILICATE (omyvatelná, v široké škále odstínů) s přídavkem fungicidního roztoku JUBOCID.
- Do doby dokonalého vyschnutí celého objektu zajistit dostatečné větrání a topení, stěny neuzavírat žádnými obklady, nábytek a jiné vybavení nepřistavovat těsně ke stěnám.
POZNÁMKA: pokud byly povrchy kontaminovány vylitým topným olejem, fekáliemi nebo jedovatými a jinými nebezpečnými látkami, je třeba konzultovat postup sanace s hygienickou službou a odborníky na sanaci těchto typů znečištění.
B. POSTUP PŘI SANACI VNITŘNÍHO ZDIVA LEHCE ZASAŽENÉHO POVODNÍ - BEZ ODSTRAŇOVÁNÍ OMÍTEK:
- Zasažené povrchy nejdříve důkladně očistit teplou vodou s desinfekčním prostředkem.
- Nechat stěny co nejdéle schnout, aby jejich vlhkost klesla pod 5 %; vysoušeče použít jen v počáteční fázi, poté nechat zdivo schnout přirozenou cestou za stálého větrání (průvanem i nuceně ventilátory), za chladnějšího počasí přitápět.
- Případné vyluhované soli, které zůstanou po schnutí na povrchu stěn, odstranit kartáčem.
- Odstranit opadávající nebo slabě držící vrstvy barev a vyrovnávacích hmot malířskou špachtlí, dle potřeby očištěné povrchy přebrousit brusným papírem zrnitosti 80 - 120.
- Na čistý a suchý povrch nanést základní nátěr JUKOLPRIMER a vhodnou vyrovnávací hmotu: lokální hlubší poškození (do 5 cm) vyplnit vysprávkovým tmelem HOBI KIT, rozsáhlejší mělčí poškození (do 3 mm) vyrovnat JUBOLINEM CLASSIC, JUBOLINEM P-25 nebo JUBOLINEM P-50.
- Ve dvou až třech vrstvách nanést malířskou barvu JUPOL BLOCK (omyvatelná, v pastelových odstínech nebo bílá) s přídavkem fungicidního roztoku JUBOCID, která účinně blokuje ve vodě rychle a snadno rozpustné látky nasycené v podkladu.
POZNÁMKA: na povrchu stěn a stropů zasažených povodněmi se velmi často vyskytují skvrny, které jsou hydrofilní povahy, tzn. rozpustné v základních nátěrech a barvách na vodní bázi; při kontaktu s vodou obsaženou v nátěrové hmotě se tyto látky rozpustí a migrují nátěrovým filmem během schnutí barvy, na jejímž povrchu znovu vytvářejí skvrny, a to nezávisle na krycí schopnosti barvy nebo počtu jejích vrstev – proto se k jejich izolaci musejí používat speciální barvy, jako např. JUPOL BLOCK.
Pro trvalejší ochranu ploch před novými záplavami naneseme vodotěsnou hmotu HYDROSOL CLASSIC ve dvou vrstvách do výšky 0,5 m nad nejvyšší možnou úroveň vzedmuté vody. Na stěnové plochy nad hydroizolací naneseme RENOVAČNÍ OMÍTKU (vrstva o síle aplikované hydroizolace) a všechny plochy sjednotíme, resp. uhladíme dvouvrstvým nanesením vyrovnávací hmoty JUBOLIN F. Plochy natřeme omyvatelnými latexovými barvami JUPOL LATEX SATIN nebo JUPOL STRONG.
C. POSTUP PŘI SANACI SÁDROKARTONU ZASAŽENÉHO POVODNÍ – VOLNĚ PODLE DOPORUČENÍ RIGIPS:
- Vždy odstranit promočené sádrokartonové opláštění konstrukcí příček a předsazených stěn do výšky minimálně 20 cm nad hladinu vniklé vody.
- Odstranit provlhlou minerální izolaci z dutin konstrukcí.
- Vyčistit a vydezinfikovat dutiny konstrukcí.
- Nahradit zkorodované části ocelových konstrukcí nebo celé konstrukce.
- Nechat prostory co nejdéle schnout; vysoušeče použít jen v počáteční fázi, poté nechat stěny schnout přirozenou cestou za stálého větrání (průvanem i nuceně ventilátory), za chladnějšího počasí přitápět.
- Kontrola všech zasažených konstrukcí: opticky nesmí být na konstrukcích patrné stopy vlhka; povrchový karton musí být suchý a soudržný s jádrem desky; desky nesmí být zdeformované; konstrukce nesmí být napadena plísní.
- Plochy s výše uvedenými nedostatky je nutné dodatečně odstranit.
- Do dutin je nutné vrátit chybějící minerální izolaci.
- Doplnit demontované opláštění, a to ve stejném druhu a počtu opláštění.
- Nanést základní nátěr AKRIL EMULZE.
- Vyspárovat spoje a opravit vady: JUBOGLET + bandážovací páska (spoje desek).
- Celoplošně jemně vyhladit: JUBOLIN P-50.
- Utěsnit spáry mezi sádrokartonem a jiným materiálem: JUBOFLEX ACRYL.
- Vymalovat: některou z malířských barev řady JUPOL, nejvhodnější je JUPOL BLOCK.